Themes - Zerif Lite - en to fr translation catalogue (400 entries)

note: #-#-#-#-#  zerif-lite.pot (Zerif Lite 1.8.5.35)  #-#-#-#-# Description of the plugin/theme
en: Zerif LITE is a free one page WordPress theme. It's perfect for web agency business,corporate business,personal and parallax business portfolio, photography sites and freelancer.Is built on BootStrap with parallax support, is responsive, clean, modern, flat and minimal. Zerif Lite is ecommerce (WooCommerce) Compatible, WPML, RTL, Retina-Ready, SEO Friendly and with parallax, full screen image is one of the best business themes.
fr: Zerif LITE est un thème WordPress gratuit en une page. Il convient parfaitement aux agences web, aux entreprises, aux particuliers et aux portfolios professionnels, ainsi qu’aux photographes et freelances. Il est basé sur BootStrap et prend en charge Parallax, il est responsive, moderne, épuré et minimaliste. Zerif Lite est compatible e-commerce (WooCommerce), WPML, RTL, Retina-Ready, compatible SEO et Parallax. Son affichage en plein écran en fait l'un des meilleurs thèmes pour professionnels.

en: You can replace the homepage slider with any plugin you like, just copy the shortcode generated and paste it here.
fr: Vous pouvez remplacer le diaporama de la page d'accueil par n'importe quelle extension souhaitée, il suffit de copier le code court généré et de le coller ici.

en: Slider shortcode
fr: Code court du diaporama

en: Activating
fr: Activation

en: Install and Activate
fr: Installer et activer

en: Recommended plugins
fr: Extensions recommandés

en: Getting started
fr: Commencer

note: translators: ResponsiveBoat child theme
en: Get %s now
fr: Obtenez %s maintenant

en: Remove "Zerif Lite developed by ThemeIsle" copyright from the footer.
fr: Supprimer le copyright "Zerif Lite développé par ThemeIsle" du pied.

en: Get it
fr: Obtenez la

en: Keep the old static frontpage template?
fr: Garder l'ancien modèle de page d’accueil statique ?

en: Recommended actions
fr: Actions recommandées

en: Blog Header Options
fr: Option de l'entête du blog

en: Zerif supports a custom frontpage
fr: Zerif prend en charge une page d’accueil personnalisée

en: Change this text in BottomButton Ribbon
fr: Changer ce texte dans le bouton en bas du ruban

en: Change this text in RightButton Ribbon
fr: Changer ce texte dans le bouton de droite du ruban

note: translators: ThemeIsle Companion translators: ThemeIsle Companion install link
en: You need to install the %s plugin to be able to add Team members, Testimonials, Our Focus and Clients widgets.
fr: Vous devez installer l’extension %s pour pouvoir ajouter des widgets de membres d’équipe, de témoignages et de clients.

note: translators: Pirate Forms plugin install link translators: Pirate Forms plugin
en: You need to install %s to create a contact form.
fr: Vous devez installer %s pour créer un formulaire de contact.

en: Footer options
fr: Options du pied

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Useful Plugins
fr: Extensions utiles

note: translators: ThemeIsle Companion install link
en: If you want to take full advantage of the options this theme has to offer, please install and activate %s
fr: Si vous voulez tirer pleinement parti des options de ce thème, veuillez installer et activer %s

en: Ribbon Section
fr: Section de ruban

en: Get full color schemes support for your site.
fr: Obtenez un support complet des jeux de couleurs pour votre site.

en: Subscribe section
fr: Section d’abonnement

en: Packages section
fr: Sections de packages

en: Extra colors
fr: Couleurs extras

en: Background video
fr: Vidéo d’arrière plan

en: Section Reordering
fr: Réordonner la section

en: Makes your contact page more engaging by creating a good-looking contact form on your website. The interaction with your visitors was never easier.
fr: Rendez votre page contact encore plus attrayante en créant un formulaire de contact sur votre site. L’interaction avec vos visiteurs n’a jamais été aussi facile.

en: It is highly recommended that you install the companion plugin to have access to the frontpage sections widgets.
fr: Il est fortement recommandé d’installer l’extension compagnon pour avoir accès aux widgets de sections de page d’accueil.

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Version:
fr: Version :

en: We have compiled a list of steps for you, to take make sure the experience you will have using one of our products is very easy to follow.
fr: Nous avons compilé une liste d'étapes pour vous. L'expérience que vous aurez en utilisant l'un de nos produits est très facile à suivre.

en: Want to get the gist on the latest theme changes? Just consult our changelog below to get a taste of the recent fixes and features implemented.
fr: Vous voulez obtenir l'essentiel sur les derniers changements de thème ? Il vous suffit de consulter notre journal ci-dessous pour obtenir un avant-goût des correctifs récents et des fonctionnalités mises en œuvre.

en: Contact Support
fr: Contacter le support

en: About Zerif Lite
fr: À propos de Zerif Lite

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
fr: Un commentaire sur &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: Theme Name
en: Welcome to %s! - Version
fr: Bienvenue dans %s ! - Version

note: translators: Older post arrow translators: Older posts arrow translators: Older posts navigation arrow
en: %s Older posts
fr: Articles plus anciens %s

note: translators: Newer post arrow translators: Newer posts arrow translators: Newer posts navigation arrow
en: Newer posts %s
fr: Articles plus récents %s

note: Template Name of the plugin/theme
en: Frontpage
fr: Page d’accueil

note: translators: Our team section translators: Our team section in customizer translators: Testimonials section translators: Testimonials section link in customizer
en: Add widgets in this area by going to the %s
fr: Ajoutez des widgets dans cette zone en allant sur %s

en: The preloader is used as a creative way to make waiting a bit less boring for the visitor.
fr: Le préchargeur est utilisé comme méthode créative pour faire attendre le visiteur.

en: The preloader is the circular progress element that first appears on the site. When the loader finishes its progress animation, the whole page elements are revealed.
fr: Le préchargeur est un élément de progression circulaire qui apparaît en preimer sur le site. Quand le chargement termine son animation de progression, la page complète est affichée.

en: With smooth scrolling, it slides down smoothly, so you can see how much it scrolls. This makes it easier to resume reading from where you were before.
fr: Avec le défilement doux, il glisse vers le bas sans à-coup, ainsi vous pouvez voir combien il défile. Cela rend plus facile la reprise de la lecture à l'endroit où vous étiez avant.

en: Smooth scrolling can be very useful if you read a lot of long pages. Normally, when you press Page Down, the view jumps directly down one page.
fr: Le défilement doux peut être très utile si vous lisez beaucoup de pages longues. Normalement, quand vous pressez Page Down, la vue saute directement une page.

en: Web accessibility also benefits others, including older people with changing abilities due to aging.
fr: L'accessibilité web profite également aux autres, y compris les personnes âgées ayant des capacités changeantes en raison du vieillissement.

en: Web accessibility means that people with disabilities can use the Web. More specifically, Web accessibility means that people with disabilities can perceive, understand, navigate, and interact with the Web, and that they can contribute to the Web.
fr: L'accessibilité web signifie que les personnes handicapées peuvent utiliser internet. Plus précisément, l'accessibilité web signifie que les personnes handicapées peuvent percevoir, comprendre, naviguer et interagir avec internet et qu'elles peuvent y contribuer.

en: If you are using other scripts like Cyrillic or Greek , you need to check this box to enable the safe fonts for better compatibility.
fr: Si vous utilisez d’autres scripts tels que Cyrillic ou Greek, vous devez cochez cette case pour activer les polices web-safe pour une meilleure compatibilité.

en: Zerif Lite main font is Montserrat, which only supports the Latin script.
fr: La police principale de Zerif Lite est Montserrat qui supporte uniquement le script Latin.

en: Edit skill
fr: Modifier la compétence

note: translators: Our focus section translators: About us section translators: Our team section translators: Our focus section in customizer translators: Our team section in customizer translators: About us section in customizer
en: Change this subtitle in %s
fr: Changer ce sous-titre dans %s.

en: Customize this button
fr: Personnaliser ce bouton

note: translators: Big title section translators: Customizer link for Big title section
en: This piece of text can be changed in %s
fr: Ce morceau de texte peut-être changé dans %s

en: It adds 5 new sections, the ability to re-order existing ones and easily add custom content to frontpage.
fr: Ceci ajoute cinq nouvelles sections, la possibilité de réordonner celles existantes et d’ajouter du contenu personnalisé sur l’accueil.

en: It adds a background video and a background slider.
fr: Ceci ajoute une vidéo et un diaporama d'arrière-plan.

en: Recommended Actions
fr: Actionns recommandées

en: Go to
fr: Aller vers

en: Read more about
fr: En savoir plus sur

note: translators: About us section translators: About use section in customizer translators: BottomButton Ribbon in customizer
en: Change this text in %s
fr: Changer ce texte dans %s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
fr: Activer %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
fr: Mettre à jour %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
fr: Installer %2$s

en: No plugins to install, update or activate.
fr: Aucune extension à installer ou à activer.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr: Il y a une ou plusieurs extensions nécessaires ou recommandées à installer, mettre à jour ou activer.

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
fr: Mise à jour de l’extension : %s

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full width with no title template
fr: Modèle en pleine largeur sans titre

en: Get involved at WordPress.org.
fr: Impliquez vous sur WordPress.org.

en: Are you a polyglot? Want to translate Zerif Lite into your own language?
fr: Vous êtes polyglotte ? Vous voulez traduire Zerif Lite dans votre propre langue ?

en: Found a bug? Want to contribute with a fix or create a new feature?
fr: Vous avez trouvé une erreur ? Vous voulez contribuer avec un correctif ou créer une nouvelle fonctionnalité ?

en: How can I contribute?
fr: Comment puis-je contribuer ?

en: Download Easy Content Types
fr: Téléchargement d'Easy Content Types

en: Custom Post Types, Taxonomies and Metaboxes in Minutes
fr: Types de contenu personnalisés, taxonomies et boîtes meta rapidement

en: Install Page Builder by SiteOrigin
fr: Installation de Page Builder par SiteOrigin

en: Build responsive page layouts using the widgets you know and love using this simple drag and drop page builder.
fr: Construisez des styles de page responsive utilisant les widgets que vous appréciez en utilisant ce constructeur de contenu simple en glisser / déposer.

en: Page Builder by SiteOrigin
fr: Page Builder par SiteOrigin

en: In the below documentation you will find an easy way to build a great looking landing page using a drag-and-drop content builder plugin.
fr: Dans la documentation ci-dessous vous trouvez un moyen simple pour construire une superbe page d'entrée utilisant une extension de construction de contenu en glissez / déposer.

en: Build a landing page with a drag-and-drop content builder
fr: Construisez une page d'entrée avec un constructeur de contenu en glisser / déposer

en: about
fr: à propos

en: Footer Content
fr: Contenu du pied

en: Instagram link
fr: Lien Instagram

en: Footer Social Icons
fr: Icônes sociaux du pied

en: Footer Copyright
fr: Copyright de pied de page

note: translators: Footer area number
en: Footer area %d
fr: Zone %d du pied

en: Install Revive Old Post
fr: Installation de Revive Old Post

en: A plugin to share about your old posts on twitter, facebook, linkedin to get more hits for them and keep them alive.
fr: Un plugin pour partager vos anciens articles sur twitter, Facebook, LinkedIn pour obtenir plus de visites et les maintenir en vie.

en: Read more
fr: Lire la suite

en:  At the address below you will find a cool set of original WordPress plugins that can give you great benefits despite being a little lesser known out there.
fr:  Sur l'adresse ci-dessous vous trouverez un ensemble assez cool d'extensions WordPress qui peuvent vous donner de grands avantages en dépit d'être un peu moins connus.

en: 30 Experts Share: The Top *Non-Obvious* WordPress Plugins That'll Make You a Better Blogger
fr: Partage 30 Experts : Le top des extensions WordPress qui feront de vous un meilleur blogueur.

en: Find out how to add a search bar in the top menu bar, in an easy way be following the link below.
fr: Découvrez comment ajouter une barre de recherche dans la barre de menu du haut, de manière simple, en suivant le lien ci-dessous.

en: Add a search bar in the top menu
fr: Ajout de barre de recherche dans le menu du haut

en: ResponsiveBoat - Current theme
fr: ResponsiveBoat - Thème actuel

note: translators: Zerif Pro name
en: Get %s now!
fr: Obtenez %s maintenant !

en: Get now
fr: Obtenir maintenant

en: Set up your portfolio section in an easy way be following the link below.
fr: Définissez votre section de portfolio facilement en suivant le lien ci-dessous.

en: Configure the portfolio
fr: Configurer le portfolio

en: In the below documentation you will find an easy way to translate Zerif Lite into your native language or any other language you need for you site.
fr: Dans la documentation ci-dessous vous trouverez une méthode facile pour traduire Zerif Lite dans votre propre langue ou dans toute autre besoin dont vous avez besoin pour votre site.

en: For more advanced settings please go to Settings -> Pirate Forms
fr: Pour des réglages plus avancés, rendez-vous dans Réglages -> Pirate Forms

en: Use pinterest layout?
fr: Utilisez la mise en page Pinterest ?

en: Content
fr: Contenu

en: Use parallax effect?
fr: Utilisez l&rsquo;effet parallax&nbsp;?

en: Green button label
fr: Libellé du bouton vert

en: Enable accessibility?
fr: Activez l&rsquo;accessibilité ?

en: Free VS PRO
fr: Version gratuite VS Pro

en: Changelog
fr: Modifications

en: Contribute
fr: Contribuer

en: Child themes
fr: Thèmes enfants

en: Actions required
fr: Actions nécessaires

en: Get started with Zerif Lite
fr: Commencez avec Zerif Lite

en: Are you enjoying Zerif Lite?
fr: Êtes-vous satisfait de Zerif Lite ?

en: Translate Zerif Lite
fr: Traduire Zerif Lite

en: Zerif Lite on GitHub
fr: Zerif Lite sur GitHub

en: GitHub is the place to go!
fr: GitHub est l'endroit où aller !

en: Install Visualizer
fr: Installation de Visualizer

en: A simple, easy to use and quite powerful chart tool to create, manage and embed interactive charts into your WordPress posts and pages.
fr: Un simple, facile à utiliser et un outil graphique assez puissant pour créer, gérer et intégrer des graphiques interactifs dans vos articles et pages WordPress.

en: Visualizer: Charts and Graphs
fr: Visualizer : Tableaux et graphiques

en: Install Custom Login Customizer
fr: Installation de Custom Login Customizer

en: Login Customizer plugin allows you to easily customize your login page straight from your WordPress Customizer! You can preview your changes before you save them!
fr: L'extension Login Customizer pour permet de personnaliser simplement votre page de connexion via l'outil de personnalisation de WordPress. Vous pouvez prévisualiser vos changements avant de les enregistrer.

en: Install WP Product Review
fr: Installation de WP Product Review

en: Already activated
fr: Déjà activée.

en: Easily turn your basic posts into in-depth reviews with ratings, pros and cons, affiliate links, rich snippets and user reviews.
fr: Transformez facilement vos articles basiques en des avis avec des pour et des contre, liens affiliés et avis utilisateurs.

en: Recommended Plugins
fr: Extensions recommandées

en: Read full documentation
fr: Lire la documentation

en: Need more details? Please check our full documentation for detailed information on how to use Zerif Lite.
fr: Besoin de plus de détails ? Lisez notre documentation pour des informations détaillées sur l'utilisation de Zerif Lite.

en: View full documentation
fr: Voir la documentation

en: You don't like the way Zerif Lite looks with its background opacity? No problem. Just remove it using the steps below.
fr: Vous n'aimez pas la style de Zerif Lite avec son opacité de fond ? Pas de problème. Retirez la en utilisant les étapes ci-dessous.

en: Remove the opacity
fr: Supprimer l’opacité

en: Zerif Lite has three page templates available, two for the blog and one for full width pages. To make sure you take full advantage of those page templates, make sure you read the documentation.
fr: Zerif lite possède trois modèles de page, deux pour le blog et une pour les pages en pleine largeur. Pour tirer parti pleinement de ces modèles de pages, veuillez lire la documentation ci-dessous.

en: Change the page template
fr: Changer le modèle de page

en: To better suit your site's needs, you can change each section's anchor to what you want. The entire process is described below.
fr: Vous pouvez changer chaque ancre de section pour ce que vous voulez. Le processus complet est décrit ci-dessous.

en: Change anchors
fr: Changer les ancres

en: Linking the frontpage sections with the top menu is very simple, all you need to do is assign section anchors to the menu. In the below documentation you will find a nice tutorial about this.
fr: Lier les sections de la page d'accueil avec le menu du haut est très simple, tout ce que vous avez besoin de faire est d'assigner les ancres de section au menu. Dans la documentation ci-dessous vous trouverez comment faire.

en: Link Menu to sections
fr: Lier le menu aux sections

en: If you find yourself in the situation where everything on your site is running very slow, you might consider having a look at the below documentation where you will find the most common issues causing this and possible solutions for each of the issues.
fr: Si vous vous trouvez dans  une situation où votre site est vraiment lent, vous devriez jeter un oeil sur lma documentation ci-dessous où vous trouverez les erreurs les plus communes pouvant causer ceci et les solutions possibles pour chacune de ces erreurs.

en: Speed up your site
fr: Accélérer votre site

en: You can turn off the animation effects you see when Zerif Lite loads a section in an easy way with just few changes. Check the documentation below.
fr: Vous pouvez désactiver les effets d'animations vues quand Zerif Lite charge une section avec quelques petits changements. Lisez la documentation ci-dessous.

en: Turn off the animations
fr: Désactiver les animations

en: In the below documentation you will find an easy way to change the default dimensions for you social icons.
fr: Dans la documentation ci-dessous vous trouverez une méthode simple pour changer les dimensions de vos icônes sociales.

en: Change dimensions for footer social icons
fr: Changer les dimensions des icônes sociales du pied

en: If you are in the position where you want to change the default appearance of the big title section, you may want to replace it with a nice looking slider. This can be accomplished by following the documention below.
fr: Si vous voulez modifier l'apparence par défaut de la section de gros titre, vous pourrez vouloir la remplacer par un joli diaporama. Ceci peut-être effectué en suivant la documentation ci-dessous.

en: Slider in big title section
fr: Diaporama dans la section de gros titre

en: View how to do this
fr: Comment faire ceci ?

en: If you want to make changes to the theme's files, those changes are likely to be overwritten when you next update the theme. In order to prevent that from happening, you need to create a child theme. For this, please follow the documentation below.
fr: Si vous voulez faire des changements dans les fichiers du thème, ces changements seront écrasés à la prochaine mise à jour du thème. Pour empêcher que cela n'arrive, vous devez créer un thème enfant. Pour cela, merci de suivre la documentation ci-dessous.

en: Create a child theme
fr: Créer un thème enfant

en: Go to Customizer
fr: Aller sur la personnalisation

en: Using the WordPress Customizer you can easily customize every aspect of the theme.
fr: En utilisant l'outil de personnalisation de WordPress vous pouvez facilement personnaliser chaque aspect du thème.

en: Customize everything in a single place.
fr: Tout personnaliser en un seul endroit.

en: Getting Started
fr: Pour commencer

en: We want to make sure you have the best experience using Zerif Lite and that is why we gathered here all the necessary informations for you. We hope you will enjoy using Zerif Lite, as much as we enjoy creating great products.
fr: Nous voulons nous assurer que vous ayez la meilleure expérience avec Zerif Lite et c'est pourquoi nous avons réunis ici pour vous toutes les informations nécessaires. Nous espérons que vous apprécierez Zerif Lite, autant que nous apprécions créer d'excellents produits.

en: Our most popular free one page WordPress theme, Zerif Lite!
fr: Notre thème WordPress gratuit le plus populaire en une page, Zerif Lite !

en: Get Zerif PRO now!
fr: Obtenez Zerif PRO maintenant !

en: Remove "Zerif Lite powered by WordPress" copyright from the footer.
fr: Retirer le copyright "Zerif Lite propulsé par WordPress" du pied de site.

en: No credit footer link
fr: Pas de lien de crédit dans le pied

en: Write an original text in each Contact us section field.
fr: Rédigez un texte original dans chaque champ de la section Nous contacter

en: Change labels for the Contact Us section
fr: Changer les libellés pour la section Nous contacter

en: Add pricing tables for your products and use newsletter forms to attract the clients.
fr: Ajoutez des grilles de tarifs pour vos produits et utilisez la newsletter pour attirer les clients.

en: Packages/Subscribe sections
fr: Sections Packs / Abonnement

en: You will benefit of our full support for any issues you have with the theme.
fr: Vous bénéficierez d'un support complet pour toute problème avec notre thème.

en: Support
fr: Support technique

en: Apart from static images, you can use videos or sliders on the background.
fr: En plus des images statiques, vbous pouvez utiliser des vidéos ou des diaporamas comme fond.

en: Background slider/video
fr: Fond diaporama/vidéo

en: Arrange the sections by your priorities.
fr: Disposer les sections en fonction de vos priorités.

en: Sections order
fr: Ordre des sections

en: Showcase your best projects in the portfolio section.
fr: Mettez en valeur vos meilleurs projets dans la section portfolio.

en: Embed your current location to your website by using a Google map.
fr: Insérer votre position actuelle dans votre site Web en utilisant une carte Google.

en: Google map section
fr: Section de Google map

en: You can change the colors of each section. You have unlimited options.
fr: Vous pouvez changer les couleurs de chaque section. Vous avez des options illimitées.

en: Unlimited color option
fr: Option de couleur illimitée

en: You can use any background image you want.
fr: Vous pouvez utiliser l'image de fond que vous désirez.

en: Background image
fr: Image de fond

en: Big title, Our focus, About us, Our team, Testimonials, Ribbons, Latest news, Contat us
fr: Gros titre, notre objectif, à propos de nous, notre équipe, témoignages, rubans, nouveautés, nous contacter

en: Frontpage sections
fr: Sections de la page d’accueil

en: Ready for e-commerce. You can build an online store here.
fr: Prêt pour l'e-commerce. Vous pouvez construire une boutique en ligne ici.

en: WooCommerce Compatible
fr: Compatible WooCommerce

en: Responsive layout. Works on every device.
fr: Mise en page responsive. Fonctionne sur tous les appareils.

en: Mobile friendly
fr: Optimisation mobile

en: Smooth, catchy and easy scrolling experience.
fr: Expérience d’un défilement doux, accrocheur et facile.

en: Parallax effect
fr: Effet Parallax

en: Zifer Child - Current theme
fr: Zifer Child - Thème enfant

en: Zifer Child Theme
fr: Zifer thème enfant

en: Zerius - Current theme
fr: Zerius - Thème actuel

en: Zerius Child Theme
fr: Zerius thème enfant

en: OnePirate - Current theme
fr: OnePirate - Thème actuel

note: translators: ZblackBeard install link translators: Zifer Child install link translators: Zerius install link
en: Install %s now
fr: Installer %s maintenant

en: OnePirate Child Theme
fr: Thème enfant OnePirate

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Zblackbeard - Current theme
fr: Zblackbeard - Thème actuel

en: ZBlackBeard Child Theme
fr: Thème enfant ZBlackBeard

en: Below you will find a selection of Zerif Lite child themes that will totally transform the look of your site.
fr: Ci-dessous vous trouverez une sélection de thèmes enfants pour Zerif Lite qui transformeront totalement le style de votre site.

en: Get a whole new look for your site
fr: Obtenez un superbe nouveau style pour votre site

en: Hooray! There are no required actions for you right now.
fr: Hourra ! Il n'y a pas d'actions nécessaires actuellement.

en: Keep up with Zerif Lite's latest news
fr: Restez informés avec les nouveautés de Zerif Lite

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: Open links in new window?
fr: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre?

en: Zerif - Team member widget
fr: Zerif - Widget Membre d'équipe

en: Zerif - Clients widget
fr: Zerif - Widget Clients

en: Zerif - Testimonial widget
fr: Zerif - Widget Témoignage

en: Uploaded image
fr: Image envoyée

en: Zerif - Our focus widget
fr: Zerif - Widget Notre objectif

en: Our team section widgets
fr: Widgets de section Notre équipe

en: Testimonials section widgets
fr: Widgets de section Témoignages

en: Our focus section widgets
fr: Widgets de section Notre objectif

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Lire la suite %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr: Aucune extension n'a été sélectionnée pour être installée. Aucune action ne sera effectuée.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr: Aucune extension n'a été sélectionnée pour être mise à jour. Aucune action ne sera effectuée.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr: Aucune mise à jour n'est disponible pour les extensions pour le moment.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr: Aucune extension n'a été sélectionnée pour être activée. Aucune action ne sera effectuée.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Mise à jour de l&rsquo;extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Upgrade message from the plugin author:
fr: Message de mise à niveau de l&rsquo;auteur de l'extension&nbsp;:

en: Update
fr: Mise à jour

en: Minimum required version:
fr: Version minimale requise&nbsp;:

en: Installed version:
fr: Version installée&nbsp;:

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr: inconnue

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: A activer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: A activer <span class="count">(%s)</span>

en: Available version:
fr: Version disponible :

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Mise à jour disponible&nbsp;: <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Mises à jour disponibles&nbsp;: <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: A Installer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: A Installer <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tous <span class="count">%s</span>
fr[1]: Tous <span class="count">%s</span>

en: Update recommended
fr: Mise à jour recommandée

en: Requires Update
fr: Mise à jour requise

en: Required Update not Available
fr: Mise à jour requise non disponible

en: Active
fr: Activé

en: External Source
fr: Source externe

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr: et

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr: Le paquet distant de l'extension contient plus d'un fichier, mais les fichiers ne sont pas empaquetés dans un dossier.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr: Veuillez contacter le fournisseur de l'extension et demandez-lui d'empaqueter son extension en respectant les instructions de WordPress.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr: Le paquet distant de l'extension ne contient pas de dossier avec l&rsquo;identifiant désiré et le renommage n'a pas fonctionné.

en: Update Required
fr: Mise à jour requise

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr: Cette extension doit être mise à jour pour être compatible avec votre thème.

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr: Veuillez contacter l'administrateur du site pour le support.

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr: Extension non activée. Une version plus récente de %s est requise pour ce thème. Merci de mettre à jour l&rsquo;extension.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr: Aucune action effectuée. L'extension %1$s était déjà activée.

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr[0]: Démarrage de la mise à jour de l'extension
fr[1]: Démarrage de la mise à jour des extensions

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
fr: Page plein écran

en: Meta
fr: Méta

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Latest news
fr: Dernières nouvelles

note: translators: Search query
en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

note: translators: 1 - Publish date, 2 - Author
en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
fr: <span class="posted-on">Publié le %1$s</span><span class="byline"> par %2$s</span>

en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: View PRO version
fr: Voir la Version Pro

en: Secret key
fr: Clé secrète

en: Create an account here
fr: Créez un compte ici.

en: Site key
fr: Clé du site

en: Hide reCaptcha?
fr: Cacher reCaptcha&nbsp;?

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Email address
fr: Adresse email

en: Contact us section subtitle
fr: Sous-titre de la section Contactez-nous

en: Contact us section title
fr: Titre de la section Contactez-nous

en: Get in touch
fr: Entrez en contact

en: Hide contact us section?
fr: Cacher la section Contactez-nous&nbsp;?

en: Contact us section
fr: Section Contactez-nous

en: RightButton Ribbon
fr: Bouton droit du ruban

en: Button link
fr: Lien du bouton

en: Button label
fr: Label Bouton

en: BottomButton Ribbon
fr: Bouton bas du ruban

en: Ribbon sections
fr: Sections ruban

en: Latest News subtitle
fr: Sous-titre de la section Nouveautés

en: Latest News title
fr: Titre de la section Nouveautés

en: Hide latest news section?
fr: Cacher la section Nouveautés ?

en: Latest News section
fr: Section Nouveautés

en: Testimonials subtitle
fr: Sous-titre du témoignage

en: Testimonials
fr: Témoignages

en: Hide testimonials section?
fr: Cacher la section Témoignages&nbsp;?

en: Our team subtitle
fr: Sous-titre Notre équipe

en: YOUR TEAM
fr: VOTRE ÉQUIPE

en: Hide our team section?
fr: Cacher la section Notre équipe ?

en: Clients area
fr: Zone des clients

en: Feature no4 percentage
fr: Pourcentage de fonction n° 4

en: Feature no4 text
fr: Texte de fonction n° 4

en: Feature no4 title
fr: Titre de la fonction n° 4

en: Feature no#4
fr: Fonction n°#4

en: Feature no3 percentage
fr: Pourcentage de la fonction n°3

en: Feature no3 text
fr: Texte de la fonctionnalité n°3

en: Feature no3 title
fr: Titre de la fonction n° 3

en: Feature no#3
fr: Fonctionnalité n°3

en: Feature no2 percentage
fr: Pourcentage de la fonctionnalité n°2

en: Feature no2 text
fr: Texte de la fonctionnalité n°2

en: Feature no2 title
fr: Titre fonctionnalité n°2

en: Feature no#2
fr: Fonctionnalité n°2

en: Feature no1 percentage
fr: Pourcentage fonctionnalité n°1

en: Feature no1 text
fr: Texte fonctionnalité n°1

en: Feature no1 title
fr: Titre fonctionnalité n°1

en: Feature no#1
fr: Fonctionnalité n°1

en: Big left side title
fr: Gros titre à gauche

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: About
fr: A propos

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Hide about us section?
fr: Cacher la section à propos de nous ?

en: Our focus subtitle
fr: Sous-titre Notre objectif

en: FEATURES
fr: Fonctionnalités

en: Hide our focus section?
fr: Cacher la section Notre objectif ?

en: Green button link
fr: Lien bouton vert

en: Red button link
fr: Lien bouton rouge

en: Red button label
fr: Libellé bouton rouge

en: Hide big title section?
fr: Cacher la section de gros titre ?

en: Big title section
fr: Section de gros titre

en: Address
fr: Adresse

en: Address section - icon
fr: Section d'adresse - Icône

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Phone number section - icon
fr: Section de numéro de téléphone - Icône

en: Email
fr: Adresse de contact

en: Email section - icon
fr: Section d'email - Icône

en: Dribbble link
fr: Lien Dribble

en: Disable smooth scroll?
fr: Désactiver le défilement doux ?

en: Disable preloader?
fr: Désactiver le preloader ?

en: General options
fr: Options générales

en: Toggle navigation
fr: Afficher/masquer la navigation

en: Live Preview
fr: Aperçu

en: Linkedin link
fr: Lien Linkedin

en: Dribble link
fr: Lien Dribble

en: Behance link
fr: Lien Behance

en: Twitter link
fr: Lien Twitter

en: Facebook link
fr: Lien Facebook

en: Name
fr: Nom

en: Author details
fr: Détails de l&rsquo;auteur

en: Author link
fr: Lien de l&rsquo;auteur

en: Author
fr: Auteur

en: Upload Image
fr: Télécharger l'image

en: Link
fr: Lien

en: Text
fr: Texte

en: Title
fr: Titre

en: Default title
fr: Titre par défaut

note: translators: Name of plugins installed and activated successfully
en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr: Toutes les extensions ont bien été installées et activées. %s

en: Something went wrong with the plugin API.
fr: Une erreur est survenue avec l’API de l’extension.

en: Our team section
fr: Section notre équipe

en: About us section
fr: Section à propos

en: Testimonials section
fr: Section témoignages

en: Our focus section
fr: Section Notre objectif

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Company address
fr: Adresse de l'entreprise

note: translators: 1 - Categories list, 2 - Tags list, 3- Permalink
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fr: Cette entrée a été publiée dans %1$s. Sauvegarder le <a href="%3$s" rel="bookmark">permalien</a>.

note: translators: 1 - Categories list, 2 - Tags list, 3- Permalink
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fr: Cette entrée a été publiée dans %1$s et étiqueté %2$s. Sauvegarder le <a href="%3$s" rel="bookmark">permalien</a>.

note: translators: Permalink
en: Bookmark the <a href="%3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fr: Sauvegarder le <a href="%3$s" rel="bookmark">permalien</a>.

note: translators: Permalink
en: This entry was tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fr: Cette entrée a été étiquetée %2$s. Sauvegarder le <a href="%3$s" rel="bookmark">permalien</a>.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lançant une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

note: translators: Add new post link
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre premier article&nbsp;? <a href="%1$s">Lancez-vous</a>&nbsp;!

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: Edit
fr: Modifier

en: % Comments
fr: % commentaires

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

note: translators: Tags list
en: Tagged %1$s
fr: Identifié %1$s

note: translators: Categories list Translators: Categories list
en: Posted in %1$s
fr: Publié dans  %1$s

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaires plus anciens

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s commentaire sur &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;
fr[1]: %1$s commentaires sur &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Installation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
fr: Toutes les installations sont terminées.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
fr: %1$s a bien été installé.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
fr: L'installation de %1$s a échoué.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr: Une erreur est survenue lors de l'installation de&nbsp;: %1$s&nbsp;: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr: Démarrage du processus d'installation. Selon l'hébergeur, cela peut prendre un certain temps. Alors, veuillez patienter s'il vous plaît.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Installation et activation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
fr: Toutes les instalations et activations ont été effectuées.

en: Hide Details
fr: Cacher les détails

en: Show Details
fr: Afficher les détails

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
fr: %1$s a bien été installé et activé.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr: Démarrage de l'installation et de l'activation de l'extension. Son déroulement, selon l'hôte, peut prendre un certain temps. Patienter...

en: Plugin activation failed.
fr: L'activation de l'extension a échoué.

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr: Pas d'extensions disponibles pour être activées en ce moment.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr: Pas d'extensions disponibles pour être installées en ce moment.

en: Status
fr: État

en: Plugin
fr: Extension

en: Activate
fr: Activer

en: Install
fr: Installer

en: Installed But Not Activated
fr: Installé(e) mais non activé(e)

en: Not Installed
fr: Non installé(e)

en: Recommended
fr: Recommandé(e)

en: Required
fr: Obligatoire

en: WordPress Repository
fr: Dépôt WordPress

en: Pre-Packaged
fr: Pré-packagé

en: Return to the Dashboard
fr: Retour au tableau de bord

en: Dismiss this notice
fr: Retirer cet avertissement

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr: Toutes les extensions ont été installées et activées. %1$s

en: The following plugin was activated successfully:
fr: L'extension suivante a bien été activée:

en: Plugin activated successfully.
fr: L'extension a bien été activée.

en: Return to Required Plugins Installer
fr: Retour à l'installation des extensions requises.

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr[0]: Commencer à activer l&rsquo;extension
fr[1]: Commencer l'activation les extensions

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr[0]: Commencer l'installation de l&rsquo;extension
fr[1]: Commencer l'installation des extensions

note: translators: Nme of plugin that can't be updated
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
fr[0]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions requises pour mettre à jour l'extension %s. Contactez l'administrateur du site pour obtenir de l'aide sur la mise à jour de cette extension.
fr[1]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions requises pour mettre à jour les extensions %s. Contactez l'administrateur du site pour obtenir de l'aide sur la mise à jour des extensions.

note: translators: Name of plugin that needs to be updated
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr[0]: L'extension suivante nécessite une mise à jour dans sa dernière version pour assurer une compatibilité maximum avec ce thème : %1$s.
fr[1]: Les extensions suivantes nécessitent une mise à jour dans leurs dernières versions pour assurer une compatibilité maximum avec ce thème : %1$s.

note: translators: Name of plguin that can't be activated
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
fr[0]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions requises pour activer l'extension %s. Contactez l'administrateur du site pour obtenir de l'aide sur l'activation de cette extension.
fr[1]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions requises pour activer les extensions %s. Contactez l'administrateur du site pour obtenir de l'aide sur l'activation des extensions.

note: translators: Name of recommended plugin that is not active
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr[0]: L'extension suivante recommandée est actuellement inactive : %1$s.
fr[1]: Les extensions suivantes recommandées sont actuellement inactives : %1$s.

note: translators: Name of required plugin that is not active
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr[0]: L'extension suivante nécessaire est actuellement inactive : %1$s.
fr[1]: Les extensions suivantes nécessaires sont actuellement inactives : %1$s.

note: translators: Name of required plugin
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
fr[0]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions requises pour installer l'extension %s. Contactez l'administrateur du site pour obtenir de l'aide sur l'installation de cette extension.
fr[1]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions requises pour installer les extensions %s. Contactez l'administrateur du site pour obtenir de l'aide sur l'installation des extensions.

note: translators: Name of recommended plugin
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr[0]: Ce thème recommande l'extension suivante : %1$s.
fr[1]: Ce thème recommande les extensions suivantes : %1$s.

note: translators: Name of required plugin
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr[0]: Ce thème nécessite l&rsquo;extension suivante&nbsp;: %1$s.
fr[1]: Ce thème nécessite les extensions suivantes&nbsp;:%1$s.

note: translators: %s: plugin name. translators: name of installing plugin
en: Installing Plugin: %s
fr: Extension en cours d&rsquo;installation&nbsp;: %s

en: Install Plugins
fr: Installer des extensions

en: Install Required Plugins
fr: Installer les extensions requises

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr: Contenu Introuvable. L'outil de Recherche ou les Liens ci-dessous vous remettront peut-être sur la voie&hellip;

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups&nbsp;! Cette page est introuvable.
